Emeklilik Sorunu Çözülüyor. Peki Kadro Sorunu?

Emeklilik Sorunu

TSK Personel Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’ye sunuldu ve şu an MSB Komisyonunda. Teklifte pek çok değişiklik teklifi bulunmasına (beylik tabancası verilmesi dahil) rağmen aslında uzman çavuşlarımızın özlük hakları konusundaki en büyük ilerleme emeklilik sorunun çözülmesi.

1986 ve Sonrasında Sözleşme Yaş Haddi

3269 sayılı 25.03.1986 tarihinde Resmi Gazete‘de yayımlanarak ilk yürürlüğe girdiği tarihte sözleşme süresi ancak 30 yaşına kadar uzatılabiliyordu. Ancak 30 yaşına kadar sözleşme uzatılması bir yandan tecrübeli personelin kaybedilmesi, diğer taraftan askerlik mesleğini seçip canla başla çalışan uzman çavuşlarımızın 30 yaşından sonra mesleklerinden olması anlamına geliyordu. Bu sebeple bu yaş haddi zaman zaman artırılarak uzman çavuşlarımızın sistem dışına çıkmaları önlenmiş oldu. Bir dönem yaş haddi 45’e getirildi bazı uzman çavuşlarımız emekli olabildi. Emekli olamayan bazı uzman çavuşlarımız ise 6000 sayılı Kanun ile 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’nda yapılan değişiklikle haklarını kaybetme pahasına sivil memur olmak ya da açıkta emekliliklerini beklemek durumunda bırakıldı. Emeklilik için açıkta beklemek durumunda kalan uzman çavuşlarımızın bu dönemde hiçbir geliri olmadı. Bunun üzerine bir değişiklik daha yapılarak sözleşme yaş sınırı 52’ye çıkarıldı. Oysa ki bu da geçici bir çözümdü. Çünkü genç personelin 52 yaşında emekli olması mümkün olamadığından yine uzman çavuşlarımızın bir kısmı sivil memur olmak ve haklarının pek çoğundan vazgeçmek zorunda kaldılar.

Emeklilikte Kalıcı Çözüm

Teröristle mücadelede diğer silah arkadaşları ile birlikte en ön saflarda yer alan uzman çavuşlar ve aileleri bu mücadeleyi yıllardır veriyorlar. Sonunda emeklilik konusunda kalıcı çözüme ulaşılmasına yani teklifin kanunlaşmasına az kaldığı görülüyor. Teklif ile uzman çavuşlardan 55 yaşını dolduranlar rütbe yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılacaklar ve dolayısıyla sivil memur olmak vb. zorunluluklar ile uğraşmak zorunda kalmayacaklar.

Peki Kadro Konusu

TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında subay ve astsubayların bir kısmı, uzman onbaşı ve uzman çavuşlar ile sözleşmeli erbaş ve erler sözleşmeli statüde istihdam edilmektedir. Esasen bu personelin hiçbirinin sözleşmeli olmaması, kendisini her an sözleşme feshi tehdidi altında hissetmemesi gerekmektedir. Uzun vadede TBMM tarafından tüm sözleşmeli statünün kaldırılacağına inanıyorum. Ancak bu aşamada tüm personelin kadroya geçirilmesi kabul edilmese dahi belli bir hizmet yılını dolduran uzman çavuşların sözleşmeli statüden kadrolu statüye geçmelerinin önü açılmalıdır. Bu konuda sözleşmeli öğretmenliğe ilişkin mevzuat esas alınabilir. Bu mevzuata göre 4 yıl görev yapan sözleşmeli öğretmenler kadroya geçmektedirler. Bunun gibi örneğin 4 yıl görev yapan bir uzman  çavuşumuz da kadroya geçirilebilir.

Tıpkı emeklilik konusunda olduğu gibi kadro konusunda da ilerleme yavaş yavaş kaydediliyor. Oysa bir defada bu personelden belli bir hizmet yılını dolduranların kadroya geçirilmeleri hem personelin hem de ailelerinin motivasyonunu artıracak hem de kendisinden istifade edilememe gibi somut hiçbir gerekçeye dayanmayan gerekçelerle sözleşmelerin feshedilerek tecrübeli personelin mesleklerinden olmalarının önüne geçilecektir. 

Milli Savunma Komisyonu Üyeleri Milletvekillerine Çağrı

Yazının bu kısmı Türkiye Büyük Millet Meclisi Milli Savunma Komisyonu Üyelerine; halen sözleşmeli olarak istihdam edilen uzman çavuşların belirli bir hizmet yılını tamamlayanların muvazzaflığa yani kadroya geçirilmeleri esasen TSK, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının da personel politikasına aykırılık teşkil etmemektedir. Bu konuda Bakanlık temsilcileri tarafından aksi aksi yönde bir argüman ortaya konulursa bu argümanların tamamı hem bilimsel olarak hem de hukuki olarak komisyon üyesi milletvekillerinin talep etmesi durumunda tarafımızca çürütülebilir. Dolayısıyla emeklilikte olduğu gibi daha fazla zaman kaybetmeden bu değişikliğin yapılması mevcut personelin faydasına olduğu gibi aynı zamanda yeni temin edilecek personel niteliğinin artmasına da fayda sağlayacağından TSK, Jandarma  Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının da faydasınadır.

Emeklilik gibi büyük bir sorunun çözüldüğü bu kanun değişiklik teklifinin kadro sorununa da sizlerin vasıtasıyla çözüm getirebilmesi temennisiyle.

 

Av. Tayfun Aydoğmuş

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*